Irklavimo rūšys | LIF - Lietuvos irklavimo federacija


Irklavimo rūšys

"Irklavimas" ergometrais

 

Irklavimo sportą žiemą pakeičia irklavimo treniruokliai – ergometrai. Populiariausi šiuo metu „Concept 2“ treniruokliai,  kurie naudojami varžybų sausumoje organizavimui. Treniruokliais „irkluoti“  gali ir valtyje nesėdėjęs asmuo, todėl  vis didesnį populiarumą įgauna žiemos sezono treniruoklių varžybos, kuriose galynėjasi vaikai, mėgėjai ir sporto entuziastai.
Irklavimas treniruokliais atsirado  apie 1950 metus.

 

ergometrai

 

Meistrų (veteranų) irklavimas

 

Meistrų startai yra skirstomi pagal  amžiaus grupių vidurkį, pradedant nuo jauniausių:
A – meistrai  minimalus amžius 27 metai ir vyresni;
B – įgulos metų vidurkis iki 36 metų;
C – įgulos metų vidurkis iki 43 metų;
D –  įgulos metų vidurkis iki 50 metų;
E – įgulos metų vidurkis iki 55 metų;
F – įgulos metų vidurkis iki 60 metų;
G – įgulos metų vidurkis iki 65 metų;
H – įgulos metų vidurkis iki 70 metų;
I – įgulos metų vidurkis iki 75 metų;
J – įgulos metų vidurkis iki 80 metų;

K-Įgulos metų rodiklis virš 85 metų;

 

Tarptautinė irklavimo federacija kasmet rengia pasaulio irklavimo meistrų regatą (FISA World Masters Regatta). Regatos organizavimą kuruoja  FISA veteranų komisija. Tai pats masiškiausias pasaulio irklavimo renginys, kadangi dalyvių skaičius dažnai viršija tris tūkstančius irkluotojų.
2014m. pasaulio meistrų regata vyks spalio mėn 9-12d Balarate, Australijoje.

 

meistrai

 

Neįgaliųjų irklavimas (Para irklavimas)

 

Neįgalūs sportininkai taip pat užsiima irklavimo sportu. Neįgaliųjų irklavimas yra įtrauktas į
parolimpines vasaros žaidynes nuo Pekino olimpiados – 2008 metų.
Skiriamos pagrindinės valčių klasės: 1x, 2x ir 4+. Jų rungtis žymima „A“ raide(Adaptive) kartu su trumpinius žyminčiomis raidėmis: A – arms, (rankos) T –  trunk (liemuo), L – leg (koja), Mix – mišri įgula.
Į parolimpinių žaidynių programą yra įtrauktos šios neįgaliųjų valčių klasės:
AW1x, AM1x – moterų/vyrų vienvietė, irkluojama tik rankomis;
LTA Mix 4+  – mišri keturvietė su vairininku, irkluojama kojų liemens rankų pagalba, silpnaregiai arba akli asmenys išskyrus vairininką;
TAMix 2x – mišri porinė dvivietė, irkluojama tik liemeniu ir rankomis.
Šiuo metu yra planuojama į parolimpinių žaidynių Londone programą įtraukti ir asmenis su proto negalia. (Intelectual Disability) Tarptautinis parolimpinis komitetas (IPC) pasirinko keturias sporto šakas, kurios galėtų startuoti jau Londono parolimpinėse žaidynėse: lengvoji atletika, stalo tenisas, plaukimas ir irklavimas. Tarptautinė irklavimo federacija rengia reikiamus dokumentus tarptautiniam paroliminiam komitetui, kurie leis parinkti atrankos kriterijus. Proto negalią turintys asmenys irkluoja IDMix4+ (mišriomis keturvietėmis) FISA apklaususi savo nares nusprendė atsisakyti tarptautinio olimpinio komiteto siūlomos galimybės įtraukti proto negalią irkluojančių sportininkų rungtį į Parolimpinių žaidynių programą, mat nesusirenka pakankamas dalyvių skaičius.

 

neigalieji

 

Pakrančių irklavimas

 

Irkluotojai varžosi  ne tik tradicinėse trasose. Jūros pakrančių irklavimas populiarus šalyse, turinčiose jūros ar vandenynų pakrančių ir besilepinančių ilgu irklavimo sezonu. Prancūzijoje jau nuo1901 metų vykdomi nacionaliniai čempionatai. Pakrančių irklavimo valčių modeliai nuo profesionalių valčių skiriasi tik savo svoriais ir konstrukcijomis.

Nuo 2007 metų yra rengiami FISA pasaulio irklavimo pakrančių čempionatai (FISA Coastal Rowing Championships). Už jų organizavimą atsakinga FISA irklavimo visiems komisija. Čempionato dalyviai rungtyniauja trijose valčių klasėse: 1x (vienvietė), 2x (porinė dvivietė) ir 4+ (keturvietė su vairininku), be takelių,  jūroje, trasoje, kuri siekia šešis kilometrus.

 


pakrantes

 

 

 


Pramoginis irklavimas

 


Sportas skirtas mėgėjams, tačiau tarptautinė irklavimo federacija nuo 1971 metų organizuoja FISA pasaulio irklavimo turus.  Lietuvai du kartus buvo suteikta galimybė surengti FISA turą. Pirmą kartą 1994 metais ir antrą kartą 2009 metais. Abu turai buvo organizuojami Birštone, Nemuno kilpomis. Pramoginis irklavimas apima daugybę skirtingų valčių klasių. Suomijoje yra populiariausios 14-os vietų valtys, kuriomis  buvo iriamasi į bažnyčią. Ši valčių rūšis pasaulyje yra geriausiai žinoma, kaip bažnytinių valčių kategorija.
Šiemet FISA turas buvo vykdomas Bavarijos regione,Dunojumi,Passau mieste,Vokietijoje rugsėjo 20-29 dienomis.

 


pramoginis