Naujienos

Lietuvos sporto apdovanojimai: metų treneris – Virgaudas Leknickas, metų komanda – Donata Karalienė ir Dovilė Rimkutė

Ketvirtadienį Vilniuje raudonu kilimu žengė mūsų šalies sporto žvaigždės. Prestižinėje Lietuvos sporto apdovanojimų ceremonijoje pagerbti geriausi 2023 metų olimpinio ir paralimpinio sporto atstovai.

„Noriu pasidžiaugti jumis visais – ne tik tais, kurie bus apdovanoti, bet ir visais nominuotaisiais. Turime daug svarbių sukakčių. Tai – 35 metai, kaip atkurtas Tautinis olimpinis komitetas, kitais metais švęsime olimpinio judėjimo šimtmetį, bet kas man atrodo itin svarbu ir ypač svarbu šiais laikais – mūsų sportininkai yra teisingoje istorijos pusėje. Jie žino, kas yra principai, vertybės.

Norėčiau nulenkti galvą prieš sportininkus ir pasakyti, kad tik jūs vieni ir jūsų treneriai žinote, kiek išliejate prakaito, kiek skiriate rytmečių, vakarų ir dienų tam, kad būtų rezultatai, kuriais džiaugiamės. Taip pat noriu padėkoti ir išreikšti savo pagarbą treneriams, kurių pasiaukojimas, žinių perdavimas ir, svarbiausia, tikėjimas savo auklėtiniais daro stebuklus.

Ir, žinoma, norisi palinkėti, kad taip iškilmingai palydėdami 2023-iuosius ir įžengdami į 2024-uosius mes pasiektume daug naujų pergalių – jūs pasiektumėte, o tuo pačiu taptumėte įkvėpimu visiems“, – susirinkusiuosius sveikino prezidentas Gitanas Nausėda.

Šiemet apdovanojimuose paminėtos ir Lietuvos olimpinei bendruomenei reikšmingos progos: šiais metais buvo minima Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) 35 atkūrimo metinių sukaktis, o 2024-aisiais ne tik vyks Paryžiaus olimpinės žaidynės, bet ir bus švenčiamas olimpinio judėjimo Lietuvoje šimtmetis.

„Ši šventė – reta galimybė suburti sporto bendruomenę ir padėkoti už šiais metais nuveiktus darbus. Dėkojame ne tik sportininkams, bet ir visiems, kurie padeda siekti rezultato ir garsinti Lietuvą. Kiti metai – olimpiniai, todėl mums visiems noriu palinkėti dar daugiau olimpinių kelialapių, o sportininkams – kantrybės, ištvermės ir sveikatos. Jūs savo pavyzdžiu įkvepiate ne tik sporte, bet ir gyvenime vadovautis olimpiniais principais“, – LTOK prezidentė, olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė.

„Paralimpinio judėjimo misija yra siekti įtraukios visuomenės per sportą. Šįvakar čia matome kaip svajonė tampa realybe – jau ne pirmus metus paralimpiečiai ir olimpiečiai pergales švenčiame drauge. Noriu padėkoti, kad galime būti kartu. Ačiū kiekvienam sportininkui, treneriui, gydytojui, kineziterapeutui, asistentui, administratoriui už visų jūsų darbą. Jūs nukalėte pergales kartu. Ačiū paralimpinio ir viso Lietuvos sporto partneriams ir rėmėjams. Jūsų indėlis į Lietuvos pergales yra esminis“, – sakė LPAKprezidentas Mindaugas Bilius.

Pasveikinti laureatų į „Litexpo“ susirinko gausi sporto bendruomenė – ne tik atletai, jų komandos nariai, sporto federacijų nariai, bet ir švietimo, mokslo, kultūros atstovai, politikai, diplomatai, meno pasaulio atstovai.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas, sveikindamas sportininkus su šiemet iškovotomis pergalėmis, dėkojo jiems ir treneriams ne tik už džiaugsmą ir pasididžiavimą, kurį teikia jų laimėjimai, bet ir už demonstruojamą pavyzdį. „Ačiū jums už džiaugsmą, už pasididžiavimą savo šalimi, kurį teikia jūsų pergalės – tada mes visi jaučiamės didesni, stipresni. Svarbu ne tik pergalės, medalių kolekcijos, bet ir jūsų pavyzdys – siekti daugiau, svajoti drąsiau, eiti į priekį, ypač kai tai nebūna nei labai lengva, nei paprasta. Nuoširdus ačiū jums“, – sakė ministras.

LTOK, LPAK ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) organizuojamame renginyje iš viso buvo išdalinta 11 apdovanojimų, iš kurių 5 skirti olimpinio, 5 – paralimpinio sporto laureatams, taip pat išskirtinis apdovanojimas „Už viso gyvenimo nuopelnus“. Tiek olimpinio, tiek paralimpinio sporto laureatai vertinti „Metų sportininko“, „Metų sportininkės“, „Metų komandos“, „Metų trenerio(-ės)“, „Metų proveržio“ kategorijose.

Šventinį vakarą buvo patikėta vesti patyrusiems televizijos grandams – Martynui Starkui ir Vytarui Radzevičiui. Renginyje skambėjo jau istorija tapusios, sportui sukurtos dainos: grupė „Skamp“ priminė savo seną kūrinį „Sportas“, Vidas Bareikis atliko savą ŽAS dainos „Mes nugalėsim!“ versiją, legendinė estrados dainininkė Irena Ulvydaitė dainą „Skrieja kamuolys“ atliko su Dileta Meškaite-Kisieliene. Šia proga į didžiąją seną su savo žymiąją „Dabar arba niekada“ sugrįžo grupė „B‘Avarija“. Pasirodymus nuspalvino oro, gatvės akrobatų pasirodymai.

UŽ VISO GYVENIMO NUOPELNUS

Už viso gyvenimo nuopelnus šiemet apdovanota buvusi krepšininkė, viena tituluočiausių Lietuvos sportininkių Angelė Rupšienė. Monrealio (1976) ir Maskvos (1980) vasaros olimpinėse žaidynėse ji iškovojo aukso medalį, laimėjo auksą trijuose Europos ir dvejuose pasaulio čempionatuose. Jai taip pat skirta advokatų kontoros „Motieka ir Audzevičius“ įkurto Kazimiero Motiekos fondo piniginė premija. A. Rupšienei apdovanojimą įteikė LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė.

METŲ TRENERIS

Olimpinio sporto metų treneriu tapo irkluotojų treneris Virgaudas Leknickas. Jo treniruojamos Donata Karalienė ir Dovilė Rimkutė tapo pasaulio ir Europos vicečempionėmis ir pelnė kelialapį į olimpines žaidynes. Kartu su jomis į Paryžių vyks ir kita šio specialisto treniruojama pora Ieva Adomavičiūtė ir Kamilė Kralikaitė. Treneriui apdovanojimą įteikė aktorė ir atlikėja Inga Jankauskaitė.

Į metų trenerio vardą taip pat pretendavo Lietuvos 3×3 krepšinio rinktinių treneris Dainius Novickas, disko metikų Mykolo ir Martyno Aleknų treneris Mantas Jusis.

Geriausio paralimpinio judėjimo trenerio vardas atiteko Deimantui Jusiui. 2023 m. pasaulio žmonių su negalia lengvosios atletikos čempionate Paryžiuje D. Jusio auklėtiniai sudarė trečdalį Lietuvos rinktinės –komandai atstovavo septyni jo auklėtiniai. Šiauliuose D. Jusys turi kelias dešimtis auklėtinių su negalia. Apdovanojimą D. Jusiui įteikė dirigentas Vytautas Miškinis.

Paralimpinio sporto Metų trenerio kategorijoje nominuoti buvo Lietuvos vyrų golbolo rinktinės treneris Klaidas Janeika ir kaunietė Teresė Nekrošaitė, treniruojanti tris paralimpinės rinktinės lengvaatlečius.

METŲ KOMANDA

Olimpinio sporto metų komanda išrinktas irkluotojų Donatos Karalienės ir Dovilės Rimkutės duetas. Porinę dvivietę valtį irkluojančios sportininkės svarbiausiose metų varžybose dukart pasipuošė sidabro medaliais – vicečempionėmis tapo ir Europos, ir planetos pirmenybėse. Be to, ši įgula iškovojo Lietuvai kelialapį į 2024 m. Paryžiaus olimpines žaidynes. Nugalėtojams apdovanojimą įteikė Vakarų laivų gamyklos generalinis direktorius Arnoldas Šileika.

Metų komanda pretendavo tapti ir Lietuvos moterų 3×3 krepšinio rinktinė (krepšininkės Kamilė Nacickaitė, Giedrė Labuckienė, Martyna Petrėnaitė ir Gabrielė Šulskė) bei baidarių ir kanojų irkluotojai (Simonas Maldonis, Mindaugas Maldonis, Ignas Navakauskas ir Artūras Seja).

Paralimpinio sporto metų komanda pripažinta Lietuvos vyrų golbolo rinktinė, vos prieš kelias dienas iš Europos čempionato Juodkalnijoje atsivežusi sidabro medalius. „Sugauto vėjo“ statulėlė apdovanojimų scenoje įteikta Klaido Janeikos ir Aurimo Skinulio treniruojamai komandai, kuriai atstovauja Nerijus Montvydas, Genrikas Pavliukianecas, Justas Pažarauskas, Mantas Brazauskis, Artūras Jonikaitis, Juozas Eigminas. Metų paralimpinę komandą paskelbė naujųjų LPAK mecenatų vadovai – TV3 generalinė direktorė Laura Blaževičiūtė ir „BITĖ Lietuva“ generalinis direktorius Gintas Butėnas.

Metų komandos kategorijoje į apdovanojimą pretendavo dar dvi paralimpinio sporto ekipos – Lietuvos vyrų tinklinio sėdint rinktinė ir Lietuvos vyrų vežimėlių krepšinio komanda.

METŲ PROVERŽIS

Olimpinio sporto metų proveržiu tapo paplūdimio tinklininkės Monika Paulikienė ir Ainė Raupelytė. Tinklininkių duetas Europos čempionate užėmė 5-ą vietą, o planetos pirmenybėse į istorinius Lietuvos metraščius įrašė pirmąsias pergales. Dvi japonių poras nugalėjusios Monika ir Ainė galutinėje įskaitoje finišavo rekordinėje – 17-oje – pozicijoje. Nugalėtoją paskelbė nuomonės formuotoja Dovilė Filmanavičiūtė.

Į šią nominaciją taip pat pretendavo lengvaatletė Greta Karinauskaitė ir irkluotoja Viktorija Senkutė.

Metų proveržio kategorijoje statulėlė „Sugautas vėjas“ įteikta paralimpinės rinktinės triatlonininkui Ernestui Česoniui. Jis šiemet iškovojo bronzos medalį para triatlono pasaulio taurės etape Prancūzijoje. Ernestas sėkmingai varžėsi ir namie – užėmė trečią vietą Lietuvos triatlono taurės bendroje sprinto rungties įskaitoje, varžydamasis su negalios neturinčiais sportininkais. Nugalėtoją paskelbė švietimo, mokslo ir sporto ministras G. Jakštas.

Į paralimpinio sporto Metų proveržio apdovanojimą pretendavo Lietuvos vyrų tinklinio sėdint rinktinė ir jaunasis paralimpinės ekipos plaukikas iš Kauno Simonas Žvirblis, treniruojamas Birutės Statkevičienės.

METŲ SPORTININKAS

Olimpinio sporto Metų sportininkų antrus metus iš eilės tapo lengvaatletis Mykolas Alekna. Disko metikas pasaulio čempionate iškovojo bronzos medalį, tapo Europos iki 23 metų čempionu bei pagerino šių varžybų rekordą, iškovojo pirmąjį karjeroje olimpinį kelialapį. Balandžio pabaigoje jis diską nusviedė net 71 m, taip užfiksuodamas 18-ą rezultatą per visą šios rungties istoriją. Nugalėtojui apdovanojimą įteikė prezidentas Gitanas Nausėda.

Į šį apdovanojimą dar pretendavo plaukikas Danas Rapšys ir lengvaatletis Andrius Gudžius.

Paralimpinio judėjimo Metų sportininku pirmą kartą išrinktas žiemos sporto atstovas – snieglentininkas Rapolas Micevičius. Vietos 2026 m. Milano ir Kortinos d‘Ampeco žiemos žaidynėse siekiantis Rapolas iškovojo Europos taurę ir užėmė penktą vietą pasaulio čempionato Ispanijoje snieglenčių kroso rungtyje. Nugalėtoją paskelbė choreografė, dėstytoja, šokių mokytoja Andželika Cholina.

Metų sportininko kategorijoje buvo nominuotas dukart šio apdovanojimo laimėtojas, paralimpinės rinktinės plaukikas Edgaras Matakas, treniruojamas Ramūno Leono. Taip pat Algio Mečkovskio auklėtinis, dziudo imtynininkas Osvaldas Bareikis.

METŲ SPORTININKĖ

Metų sportininke išrinkta olimpinio sporto atstovė breiko šokėja Dominika Banevič. Šešiolikmetė Lietuvos olimpinė viltis, kuri šiemet tapo tiek Pasaulio, tiek Europos čempionate, o Europos žaidynėse iškovojo bronzą. Breiko pasaulį sudrebinusi Dominika kišenėje jau turi bilietą į Paryžiaus olimpines žaidynes. Ją apdovanojo atlikėjas Marijus Mikutavičius.

Į šį apdovanojimą pretendavo penkiakovininkė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė ir plaukikė Rūta Meilutytė. Ji bus paskelbta žurnalo „Stilius“ metų moterimi.

Paralimpinio judėjimo Metų sportininke antrus metus iš eilės pripažinta Raimeda Bučinskytė. Lietuvos paralimpinės rinktinės šaulė šiais metais Nyderlanduose vykusiame Europos para čempionate iškovojo sidabro medalį ir pelnė Lietuvai pirmą bilietą į 2024 m. vasaros paralimpines žaidynes. Raimeda – pirmoji šaulė Lietuvos istorijoje, patekusi į paralimpines žaidynes. Ją apdovanojo LPAK prezidentas M. Bilius.

Metų sportininkės kategorijoje buvo nominuotos dar dvi paralimpinės komandos sportininkės – pernai „Sugauto vėjo“ statulėlę iškovojusi lengvaatletė, disko metikė Oksana Dobrovolskaja, treniruojama Teresės Nekrošaitės, o taip pat maratono bėgikė Aušra Garunkšnytė, treniruojama Jono Žakaičio.

Apdovanojimų olimpinio sporto nominantai buvo paskelbti lapkritį, juos išrinko Lietuvos sporto apdovanojimų Taryba, sudaryta iš ŠMSM, LTOK, LPAK, Lietuvos sporto žurnalistų federacijos, Lietuvos sporto federacijų sąjungos, Lietuvos savivaldybių sporto padalinių vadovų asociacijos, Lietuvos olimpinio fondo, LTOK sportininkų komisijos atstovai.

Tarybos balsas sudarė 80 proc., likusius 20 proc. lėmė visuomenės balsas. Paralimpinio sporto laureatus išrinko Lietuvos paralimpinio komiteto Vykdomasis komitetas.

ltok.lt tekstas